Jednoduché a levné měření citlivosti přijímače (12 dB SINAD)

Když se Vám doma začnou hromadit různé radiostanice, logicky je začnete porovnávat. A říkat si, která lépe „poslouchá“. Začnete lovit v manuálu výrobce a zjistíte, že pro FM modulaci výrobci vyjadřují citlivost přijímače hodnotou μV při 12 dB SINAD.

Co je to SINAD ?

V radioamatérské praxi se měření SINAD nejčastěji používá k měření a specifikaci citlivosti radiového přijímače. Skutečná definice SINAD je poměrně jednoduchá. Je definována jako poměr celkové úrovně signálu (Signal + Noise + Distortion) k nežádoucímu signálu (Noise + Distortion). Proto platí, že čím vyšší číslo SINAD, tím lepší je kvalita audio signálu na výstupu přijímače. Hodnota SINAD je vyjádřena v decibelech (dB) a může být stanovena z jednoduchého vzorce:

SINAD = 10Log (SND / ND)

kde: SND = kombinovaná úroveň signálu + šumu + zkreslení a ND = kombinovaná úroveň hluku + zkreslení

Využití SINAD pro změření citlivosti přijímače

Nejběžnějším používáním měření SINAD je posouzení citlivosti rádiového přijímače. Citlivost přijímače je stanovena nalezením takové úrovně RF vstupu na anténě, která po zpracování přijímačem způsobí na audio výstupu požadovanou hodnotu SINAD. Obvykle se používá hodnota SINAD 12 dB, protože odpovídá faktoru zkreslení 25% a používá se modulační tón 1 kHz.

Hodnota 12dB byla zvolena z důvodu, že při odstupu 12dB je již snadno rozlišitelný užitečný signál a šum. V praxi lze srozumitelnou relaci přečíst obvykle i při nižším odstupu, ale hodnota 12dB je standardizována, aby bylo možno porovnat sitlivosti stanic různých výrobců..

Typické hodnoty pro komerční rádia jsou obvykle 0,25 μV pro VHF, resp. 0,35 μV pro UHF. Někdy se setkáte s hodnotami v dBm místo v μV, převodní tabulka je zde: dBm-to-Microvolts

Postup měření je následující:

  1. Na VF vstup radiostanice připojíme signálový generátor, schopný na požadované frekvenci generovat signál s nosnou 1kHz v rozsahu cca -137dBm až -70dBm
  2. Audio NF výstup radistanice připojíme k SINAD detektoru
  3. Na generátoru nastavíme takovou úroveň VF signálu, při které SINAD detektor ukazuje hodnotu 12dB SINAD.
  4. Odečteme hodnotu na generátoru, tato hodnota je citlivost přijímače při 12dB SINAD

Low-cost řešení z číny

Co ale dělat, když nevlastníte drahý radiotester za desítky tisíc? Já jsem si pořídil signálový generátor z eBay, umí rozsah 0,5 – 470 MHz, signál 1, 2 nebo 3 kHz a úroveň -137dBm až -70dBm. Cena generátoru je cca 2.000 Kč.

Koupil jsem zde: https://www.ebay.com/itm/332669737906

Dále je potřeba detektor SINAD. V dnešní době PC není potřeba kupovat HW detektor, ale stačí příslušný software, například SW od firmy ComTekk – ComTekk SINAD Distortion Analyzer (http://comtekk.us/sinad.htm). Cena software je přijatelných 39 USD, pokud máte radioamatérskou koncesi.

Pak už stačí jen propojit s PC a spustit test. Testovací sestava vypadá například takto:

Hodně štěstí při měření citlivosti stanic.

Brzy sem hodím nějaké naměřené výsledky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *